• Bedir Mh. Ataseven Cd. No: 1/1 Selçuklu/KONYA
  • +90 850 888 53 42

Benzinli otomobil satışını tamamen yasaklıyorlar

Avrupalı ​​milletvekilleri, AB’nin 27 üye ülkesini, 2035 yılına kadar akaryakıtla çalışan araba ve kamyonetlerin satışını etkin bir şekilde yasaklayan bir planı kabul etmeye ikna etti. Başka bir deyişle, komisyonun binek otomobiller ve hafif araçlar için revize edilmiş azaltma hedeflerini onaylamak için bir anlaşmaya vardılar. Avrupalı ​​milletvekillerinin Haziran ayında lehte oy kullandığı öneri, bu kategorilerdeki yeni araçların ürettiği emisyonları 13 yıl içinde yüzde 100 azaltmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmanın yasaklamaktan başka yolu bulunmuyor.

Avrupa Parlamento baş müzakerecisi Ocak Huitema, “Sıfır emisyonlu arabaları satın alma ve sürüş tüketiciler için daha ucuz olacak. 2030 için hedeflerin revizyonu üzerinde Konsey ile bir anlaşmaya vardık ve 2035 için %100 bitirme hedefi kabul edildi. Bu, 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşmak ve temiz sürüşü daha ekonomik hale getirmek için çok önemli.”

Anlaşmaya göre, 2030 – 2035 yılları arasında üretilecek yeni otomobiller de 2021 seviyelerine kıyasla karbondioksit emisyonlarında yüzde 55’lik bir kesintiye uymak zorunda. Minibüsler yüzde 50’lik bir kesintiye uymak zorunda. Ayrıca anlaşma, mevcut AB fonlarının geçiş için harcanması gerektiğini belirtiyor. Komisyon ayrıca, iki yılda bir, bölgenin 2025’ten itibaren sıfır emisyonlu karayolu hareketliliğine yönelik ilerlemesini ayrıntılandıran bir rapor yayınlama sözü verdi.

Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin anlaşma resmi hale gelmeden önce yine de onaylaması gerekecek ve o tarihten önce değişiklikler yapılabilir. Reuters’e göre AB, 2035’ten sonra karbondioksitsiz yakıtlarla çalışan arabaların nasıl satılacağına dair bir öneri taslağı hazırlamayı planlıyor.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler iklim değişikliğiyle mücadele için yasaları kabul ederken, otomobil üreticileri bir süredir sıfır emisyonlu araçlara geçiş için hazırlanıyorlar. Önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli araçlara geçme sözü veren otomobil üreticilerinin listesi büyümeye devam ediyor. Örneğin Ford, geçen yıl tüketici araçlarının 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olacağını, GM ise 2035 yılına kadar tüm yeni “hafif hizmet araçlarının” emisyonlarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini duyurdu.

Contact to Listing Owner

Captcha Code